Pidev peavalu

Silmade värv ja isiksus: kas tõesti pruunisilmsed on valetajad?

Kui loodus on andnud pruunid või mustad silmad, siis ilmselt vähemalt korra oma elus olete kuulnud kommentaare, et “kõik pruunisilmsed on tegelikult tõsised valetajad”. “Rumalus” urised oma mõtetes ja kohe hakkab idanema Pinocchio nina. Muidugi me teeme nalja. Kuid tõsiselt, kas võib silmade värv tõesti mõjutada inimeste teatud omadusi? Või äkki see annab üldsegi muud informatsiooni? Esitame teile 6 huvitavat fakti, mida paljastab silmade värv.

1. Tumedad silmad – väiksem vanusega seotud kollatähni degeneratsiooni risk

Selgub, et silmavärv määrab eelsoodumuse teatud silmahaigusteks. Näiteks, ealise kollatähni (maakula) degeneratsiooni (AMD). See on eriti valgustundliku silma võrkkesta keskmise osa, ning seda nimetatakse ka “kollaseks maakulaks”, kahjustumine, mis esineb tsentraalse nägemise halvenemisega.

Kuid risk haigestuda sellesse haigusesse ei sõltu  ainult vanusest. Ajakirja “Clinical and Experimental Ophthalmology” läbiviidud uuring näitas, et tume silma vikerkest blokeerib rohkem ultraviolettkiirgust. Nimelt, ongi see üheks AMD riskiteguriks. Palju rohkem sellist valgust satub heledatesse silmadesse, seega, on sinisilmsetel, roheliste ja hallide silmadega inimestel kaks korda suurem oht haigestuda sellesse pimedusega ähvardavasse silmahaigusesse.

2. Pruunisilmastel on vähem tõenäoline melanoomi oht.

Veel üks lask tumedate silmade kasuks. Ajakirjas “Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention” ära toodud uuring, millesse kaasati 500 valge nahaga last vanuses 6 kuni 10 tulemused näitavad, et sinisilmsed sattuvad vähkkasvaja nahahaiguste suurenenud riski rühma.

Asjaolu, et heledatel silmadel on vähem valgust absorbeerivat pigmenti, hoiatab suuremast ohust päikese põhjustatud haigustele. Seega, risk haigustada silmade melonoomiga (eriti agressiivne vähivorm) on siniste ja roheliste silmadega isikutele suurem. Sõltumata silmavärvist, UV kaitsega päikeseprillide kandmine võiks olla kohustuslik igaühele.

3. On tõenäolisem, et heledate silmade omanikud on konkureerivamad

Sinisilmsetele meeldib konkureerida
Sinisilmsetele meeldib konkureerida

Austraalia teadlased viisid 336 eurooplaste seas läbi küsitluse ning selle tulemusena esitasid eriti huvitavaid andmeid. Selgus, et enamusele tumedad silmad on seotud iseloomujoontega, nagu suuremeelsus, sõbralikkus ja empaatia. Kummaline küll, kuid heledate silmade omanikuid loeti vähem meelepärasteks ja palju suurema tõenäosusega teistega konkureeritavateks inimesteks.

4. Pruunisilmsed väärivad rohkem usaldust

Ajakirja “PLOS ONE” uuringud esitasid lõpuks valitseva stereotüübi, et pruunisilmsed on valetajad. Vabatahtlikud hindasid 238 inimeste pilte, hinnates neid usaldusväärseteks või mitte.

Selgub, et võrgutajateks kutsutud sinised silmad kaotasid pruunidele silmadele, kuna enamik küsitluses osalejatest olid veendunud, et on tumedate silmadega inimesed usaldusväärsemad.  Kuid see ei tohiks piirduda vaid silmavärviga. Peaks tutvuma lähemalt pruunisilmsete näojoontega, kuna need iseloomustavad sageli ka muid usaldust tekitavad nüansse, nt suurem suu, laiem lõug ning suuremad silmad. Arvatakse, et need tunnused väljendavad loomulikult õnne tunnet, mis on tähtis usalduse tekkeks teiste inimestega.

5. Heledasilmsetel esineb harvemini vitiliigot

Vitiliigo on autoimmuunne haigus, mille puhul immuunsüsteem ründab pigmendi terveid rakke, mistõttu ilmuvad nahale valged laigud. See haigus ei põhjusta tavaliselt ohtu inimeste tervisele, kuid esteetilisest seisukohast muudab see tihti inimese ebakindlaks ning sunnib teda peitma end riiete või peakatte alla.

Teadlased on isegi avastanud 13 geeni, mis määravad eelsoodumuse haigustada sellesse haigusesse. Küsitlus, mis tehti 3000. inimesele, kellel oli diagnoositud vitiliigo näitas, et heledate silmadega inimesed haigestuvad sellesse haigusesse harvamini kui pruunisilmsed.

6. Tumedad silmad – vähem kalduvust alkoholismi

Inimesed, kellel on pruunid silmad, tarvitavad vähem alkoholi
Inimesed, kellel on pruunid silmad, tarvitavad vähem alkoholi

Kui teie sinisilmne kolleeg ei väldi tõsta pitsi või kahte, siis see asjaolu on tõepoolest teaduslikult põhjendatud. Georgia riiklik ülikool (USA) viis läbi intervjuud 12000 mehe ja naisega. See küsitlus näitas, et oluliselt suurema tõenäosusega tarbivad alkoholi heledate silmadega inimesed. Kuidas võib selline sõltuvus olla seotud silmade värviga?

Selle võib põhjustada melaniin – pigment, mis annab silmadele tumeda värvi. See pigment osaleb elektroonilistes seostes ajurakkude vahel. Juhul, kui melaniini kogus silmades korreleerub melaniini kogusega ajus, tähendab seda, et tumesilmed on palju tundlikumad stimulantide mõjule, näiteks nagu alkohol ja seetõttu muutuvad kiiremi svipsi väiksemast kogusest kui heledasilmsed.

Võibolla ei peaks pimesi usaldama neid uuringutulemusi (ütleme, valides sõbraks pruunisilmse sinisilmse asemel, kuna nad näivad olevat usaldusväärsemad). Kuid suuremad jõupingutused teatud haiguste vältimiseks ei ole siiani teinud halba kellelegi. Nii, et päikeseprillid näole ja marssige kevadisesse maailma!

Leave a Reply