Kontaktläätsede sobiv hooldamine

Kontaktläätsede vedelik: kuidas valida õige?

On palju tegureid, mis määravad kontaktläätsede kandmisel meeldiva tunde: mugavate, õige läbimõõduga, silindriga ja tugevusega kontaktläätsed, õige  kätehügieen, kandmise režiimi järgimine jne. Seepärast ei piisav alati heade läätsede valimisest, et saaksite tunda end mugavalt kogu läätsede kandmise ajal. See nõuab väga hoolikat kontaktläätsede hooldamist, mis on tõesti ilma tõhusa hooldusvahenditeta mõeldamatu. Mida on vaja teada kontaktläätsede vedeliku valimisel?

Milleks on vajalik kontaktläätsede puhastusvedelik?

Kontaktläätsede kandmisel sattuvad nende pinnale keskkonnast erinev mustus, samuti valgud. Kõik see tarbetu “pagas” võib mitte ainult takistada nähtavust, aga ka põhjustada silmade ärritust – need hakkavad punetama ja sügelema, tekib võõrkeha tunne. Seetõttu on üks läätsevedeliku funktsioonidest eemaldada sadestused, säilitades puhtad kontaktläätsed ja seega silmade hea tervise.

Kontaktläätsede hooldusvedelik eemaldab bakterid
Kontaktläätsede hooldusvedelik eemaldab bakterid

Kontaktläätsede vedelikul on ka desinfitseerimisfunktsioon – see neutraliseerib erinevad bakterid ja mikroorganismid, mis võivad põhjustada silmahaigusi, nt., konjunktiviiti (silmapõletik). See vähendab võimalust, et kontaktläätsed mingil viisil silmi kahjustavad.

Seega ei ole kontaktläätsede vedelik vajalik mitte ainult selleks, et säilitada läätsede hea seisukord kogu nende kasutamise ajal, vaid ka tagada, et kontaktläätsed säiliksid ohutu nägemise korrigeerimise funktsiooni  silmade tervist kahjustamata.

Kõik, mida vajate, on ühes pudelis

Pika aja jooksul on kontaktläätsede puhastamislahendused muutunud äärmiselt mitmekülgseks. Üks vedelik täidab kõik vajalikud funktsioonid, mis on kontaktläätsede hooldamisel vajalikud. Enamik pehmete kontaktläätsede vedelikke:

  • Puhastavad kogunenud mustuse
  • Eemaldavad valgu akumuleerimise ja takistavad selle kiiret moodustamist
  • Desinfitseerivad
  • Sobivad läätsede loputamiseks ja hoidmiseks öösel
  • Säilivad vajaliku niiskuse taseme kontaktläätsede pinnal
 Populaarseimad kontaktläätsede hooldusvedelikud
Populaarseimad kontaktläätsede hooldusvedelikud

Turult on nüüd võimalik leida ka lahendusi, mis ei nõua kontaktläätsede puhastamisel mustuse eemaldamiseks sõrmega hõõrumist. Piisab teatud aja jooksul (tavaliselt vähemalt 6 tundi) kontaktläätsede vedelikus leotamisest ja kõik vajalikud puhastusprotsessid toimivad automaatselt.

Puhastusvedelikku mitmekülgsus võimaldab olla rahulik, kuna kontaktläätsede hügieeni eest on hoolitsetud korralikult.

Pikendatud kandmisega ja värvilistele kontaktläätsedele ei ole vedelik vajalik?

Enamik kontaktläätsede kandjatele, kes valivad kontaktläätsed pidevaks kandmiseks, rõõmustavad, et saavad vältida läätse hoolduse rutiini igal hommikul ja õhtul. Isegi siis, kui kannate seda tüüpi kontaktläätsesid, on praktiliselt võimatu kaitsta neid keskkonnast tingitud mustuse eest, seetõttu on soovitatav kontaktläätsed vähemalt kord nädalas võta ära, hoolikalt puhastada ja jätta üleöö likku.

Värvilised läätsed
Värvilised läätsed

Teine äärmus – värviliste kontaktläätsede kandjad. Mõned neist ostavad kontaktläätsed ilma oma silmaarstilt küsimata. Nende arvates ostes -0,00 dioptrilise tugevusega kontaktläätsed ei ole vaja kontaktläätsede kasutamise võimaluse ja nende hoolduse peensusteosas konsulteerida.

Mõnedel juhtudel kontaktläätsede kandmisest mitte midagi teadev inimene isegi ei mõtle osta nende hooldamiseks spetsiaalset vedeliku. Kas saab siis imestada, et need kleepuvad konteineri seintele või miks silmad peale veega loputamist kipitavad? Brrr…

Kes kindlasti ei ole vaja vedelikku, on ühepäevaste kontaktläätsede kasutajad – panete need silma hommikul, õhtul tuleb need eemaldada ja visata prügikasti.

Lisavõimalused tundlikele silmadele

Kuigi enamik pehmete kontaktläätsede hooldamiseks mõeldud lahustest  täidavad samu funktsioone, on siiski nende koostis ja toimeained erinevad. Nii ei pruugi sõbra lemmik kontaktläätsede vedelik sobida ja meeldida teie silmadele.

Milles väljendub vastureaktsioon? Kui panete läätsed pärast teatud lahusega loputamist silma, hakkavad silmad sügelema, muutuvad punaseks ja see juhtub rohkem kui üks või kaks korda, siis on mõttekas leida teine kontaktläätsede hooldusvahend.

Nüüd on võimalik leida puhastusvedelikke, mis sisaldavad erinevaid taimseid lisandeid, mis päästavad tundlikke, ärritusele kalduvaid silmi.  Nendesse vedelikesse on lisatud kummelit, millel on põletikuvastane toime ja seetõttu on eriti kasulikud allergilistele silmadele, mõjudes neile rahustavalt. Samuti kaitseb ekstraktiga silmarohi silmade tahtmatu pisaravoolu, väsimuse ja punetamise eest.

Kontaktläätsede puhastusvedelikku kehtivus ei ole lõputu

Selleks, et vältida silmade ärritust ja läätsed puhtana hoida, peaks iga kontaktläätsede kandja meeles pidama jälgida vedeliku kasutusjuhendit. Seega, ei tohi kasutada puhastusvahendit kauem, kui pakendil märgitud.

Enamik vedelikke tuleks kasutada 3 kuu jooksul alates pudeli avamisest. Lahuse, mille kehtivus lõppes, omadused muutuvad, samuti nagu teiste ravimite või desinfitseerimisvahendite puhul ja nende kasutamine võib põhjustada rohkem kahju kui kasu.

Kaitske oma silmi!

Leave a Reply