Sisemine kumerus, diameeter… Mida meile ütlevad läätsede spetsifikatsioonid?

Kui otsustame katsetada uusi kontaktläätsesid ja tellime need internetist, usume naiivselt, et piisab ainult teada oma nägemuse tugevust, valimaks sellised, mis sobivad meile suurepäraselt. Kuid kõik ei ole nii lihtne – silmadele meeldiva tunde loomiseks peavad kontaktläätsed head spetsifikatsioonide ja silmade omaduste poolest olema vastavad. Nimelt siin algabki küsimus, mis peitub salapärastes mõistetes “sisemine kumerus”, “diameeter” ja “hapnikujuhitavus” … Niisiis tuleb neid analüüsida üksikasjalikumalt.

Biofinity spetsifikatsioonid

Sellel pildil näete ühtede maailma populaarsemate igakuiste kontaktläätsede “BIOFINITY” omadusi, mida esitame näitena edasiseks läätsede parameetrite seletamiseks.

Kandmisinfo

Kontaktläätsed on jagatud kategooriatesse vastavalt nende kasutusajale, mille määrab läätsede koostis ning muud parameetrid. Peamised läätsede kategooriad on järgmised:

  • Kalender1-päevased läätsed on kontaktläätsed, mis on mõeldud hommikul paigaldamiseks ja õhtul eemaldamiseks ning prügikasti viskamiseks. Sellised läätsed tagavad silmadele väiksema ärrituse ja bakterite ülekandmise silmadesse võimaluse. Neid eelistavad sageli aktiivse eluviisiga inimesed, kellel ei ole aega kontaktläätsede eest hoolitseda ja jälgida, millal tuleb pikemaajalised läätsed asendada uutega. Lisaks jääb vannitoakapp vabaks erinevatest läätsede hooldusvahenditest, vedelikest ja mahutitest. Samuti oma pagas, kui otsustate minna reisile.
  • 2-nädalased läätsed – neid kontaktläätsi ei tohiks kanda üle 14 päeva. See on üks optimaalsemaid valikuid, sest ei suuda kahe nädala jooksul koguda suures koguses valgukatet, mis võib segada nägemist ja tekitada ebamugavustunnet silmades.
  • 1 kuu läätsed – sellised kontaktläätsed on paljude kandjate lemmikud. Nende puhul on ajaarvestus lihtne, sest kontaktläätsed tuleb vahetada samal kuupäeval.
  • 3 kuu läätsed – sellise kasutusajaga kontaktläätsed meeldivad kõige rohkem neile, kes kipuvad tegevusi unustama või on aktiivse eluviisiga ja neil ei ole aega uute kontaktläätsede pidevaks hankimiseks. Selliseid kontaktläätsesid tuleb osta vaid neli korda aastas.

Kahjuks näitab statistika, et isegi 57% läätsekandjatest hoiavad oma silmade arvelt kokku ja kannavad neid kauem, kui on soovitav. Seda ei tohiks teha, kui teile on tähtis teie silmade tervis.

Kandmisrežiim

See parameeter tähendab, kas kontaktläätsedega saab magada või mitte. Kui on sellel väljal on sõna “päev”, tähendab see, et neid kontaktläätsesid saab kanda ainult päeval ja enne magamaminekut tuleb need eemaldada, puhastada ning asetada ööseks spetsiaalsesse vedelikku.

Pikendatud kandmisajaga kontaktläätsedega võib magada, sel juhul on väljal “Kandmise režiim” äratoodud lubatud ööpäevade arv. Kuid siiski peaks silma tundlikkust ja kontaktläätsede pidevalt kandmise võimalust hindama silmaarst.

Isegi kui on äratoodud, et kontaktläätsesid võib kanda terve kuu neid väljavõtmata, on soovitatav vähemalt kord kuus need eemaldada, puhastada ning asetada desinfitseerimisvedelikku.  Selliselt eemaldate läätse pinnale keskonnast aja jooksul kogunenud mustuse.

Materjali tüüp

Kontaktläätsed valmistatakse hüdrogeelist või silikoon-hüdrogeelist. Mille poolest need erinevad?

Hüdrogeelist kontaktläätsed on vanema põlvkonna läätsed, seega on nende populaarsus langemas. Seda materjali iseloomustab see, et hapnikku edastab silmadele kontaktläätsede veesisaldus. Mida suurem on selle kogus, seda suurem on läätsede hapniku läbilaskvus ja neid on kasutada palju mugavam. Igatahes isegi suure veesisaldusega kontaktläätsed ei taga sellist hapniku läbilaskvust, et saaks kasutada kontaktläätse kogu ööpäeva ringselt, seega neid saab enamasti kanda kuni 12 tundi. Seetõttu on hüdrogeel enam levinud ühekordsete kontaktläätsede tootmisel.

Silikoon-hüdrogeelist läätsesid loetakse uue põlvkonna kontaktläätsedeks tänu nende 5–6 korda suuremale hapniku läbilaskvusese. Nende suurepärase juhtivuse tagab mitte kontaktläätsedes olev vesi, vaid silikoon. Uusimaid silikoon-hüdrogeelist kontaktläätsi iseloomustavad omadused nagu suur veekogus ja hapniku läbilaskvus ning mugavus.

Kuigi need läätsed on hüdrogeelist kontaktläätsedest palju paremad, on inimesi, kes on silikoonile allergilised ning seetõttu saavad kanda ainult hüdrogeelist kontaktläätsesid.

Diameeter

See omadus näitab kontaktläätse suurust – standard on 14.0 mm. Värviliste kontaktläätsede, mis tekitavad suuremate silmade efekti, läbimõõt võib olla 15.0 mm. Kahjuks võib väiksemates silmades sellise läbimõõduga kontaktlääts olla ebastabiilne ja pilgutamisel liikuda.

Hapnikujuhitavus

Hapniku läbilaskvus on väga oluline selleks, et silmad saaksid hingata ja tunda end mugavalt terve päeva. Seda parameetrit mõõdetakse Dk/t-ga – mida suurem arv, seda läbilaskvamad on kontaktläätsed. On suurepärane, kui see arv on suurem kui 80. Mõned pikendatud kasutusajaga (päevaks ja ööseks) kontaktläätsed võivad olla läbilaskevõimega isegi 175.

Sisemine kumerus

Sisemine kumerus näitab kontaktläätsede kumerust. Juhul, kui kontaktläätse kumerus on suurem kui silma oma, hakkavad kontaktläätsed silmades “ujuma”, mistõttu tekkib ebamugavustunne. Juhul, kui kontaktläätse kumerus on väiksem kui silma oma, võivad tekkida pisarakanalite häired.

Enamuses on kontaktläätsede kandjate sisemine kumerus (läätsepakendil märgistuse “BC”) 8.6. Kõnealuse näitaja määrab silmaarst.

Veesisaldus

 vesiNagu juba eelpool mainitud, tagab suurem veesisaldus kontaktläätse koostises parema hapniku läbilaskvuse. Järjest enamates kontaktläätsedes on veesisaldus isegi 50–60%, mistõttu on silmi varustatakse hapnikuga eriti efektiivselt.

Tugevused

Lühinägelikkust võib korrigeerida valides “miinus” dioptritega kontaktläätsed ning kaugnägelikkuse juhul “plussid”. Mida suurem on dioptrite arv, seda halvem on nägemine. Millise tugevusega kontaktläätsed kanda, selle määrab silmaarst – kahjuks ei saa seda parameetrit ise määrata.

Kontaktläätsede parameetrite juhendi kasutamine muudab sobivate kontaktläätsede valimise palju lihtsamaks!

Leave a Reply