Kontaktläätsed

9 legendi kontaktläätsede kohta

Mitte ainult üks pidev  kontaktläätsede kasutaja, kes on oma sahtlipõhja toppinud nüüdseks juba moest läinud prillid, tänavad jumalat selle eest, et on olemas kontaktläätsed. Kontaktläätsed, mis on edukas alternatiiv prillidele, muutis paljude inimeste elu lihtsamaks. Paljud süüdistavad end, et ei ole läätsesid varem kasutama hakanud. Mõned laest võetud legendid, mis meenutavad vananaiste jutte, tekitasid kahjuks hirmu prillide kontaktläätsedega asendamiseks. Siin on 9 pooltõde, mida nüüd saame julgelt ümber lükata.

1. Keeruline kasutada

On raske eitada, et läätsede paigaldamine ja eemaldamine võtab tõesti aega. Aga keegi ei ole sündinud oskajaks, seega natuke praktikat ja see muutub rutiiniks, mis ei võta aega.
Kui muidugi kontaktläätsed ei ole ühekordsed ja on mõeldud ainult päeval kasutamiseks, tuleb igal õhtul neid põhjalikult puhastada, kuid see on rohkem aja, kui keerukuse küsimus.

2. Ma ei saa neid kanda

Kindlasti saate! Kaasaegne kontaktläätsede valmistamise tehnoloogia võimaldab neid peaaegu igaühel kasutada. Kontaktläätsedega saab tänaseks juba edukalt korrigeerida kaugenägelikkust (vanusega seotud või isegi astigmatism). Kontaktläätsede suur hapniku läbilaskvus võimaldab neid kasutada isegi neil, kes kannatavad silma kuivuse või ülitundlikkuse all.

3. Ma olen liiga noor

Puudub ametlikult kehtestatud vanusepiir, millest kontaktläätsede kandmist võib alustada. Juhul kui silmaarst arvab, et patsient on selleks valmis ja võimeline neid kandma ning nende eest hoolitsema, ei ole vanus mingiks takistuseks.
Olen liiga noor

4. Ma olen liiga vana

Kui kontaktläätsed ei tekita ebamugavust ja nende paigaldamine ning eemaldamine ei tekita probleeme, saab läätsesid julgelt kanda isegi pensionieas lastelaste ilmumisel. Ja ei ole üldse oluline, et tegemist ei ole mitte ainult lühinägelikkusega, aga ka vanusega seotud kaugenägelikkusega. On olemas spetsiaalsed multifokaalsed kontaktläätsed, mis on mõeldud kaugenägelikkuse korrigeerimiseks, aga aitavad lahendada ka halvenenud nägemisega seotud probleeme.
Olen liiga vana

5. Kontaktläätsed ei ole sportimisel turvalised

Kontaktläätsed sobivad suurepäraselt silma pinnale, seega nende kasutamine ei ole mitte ainult võimalik, aga ka soovitav. Lõppkokkuvõttena tunnete suuremat ebamugavus ja on suurem võimalus vigastuste tekitamiseks korvpalli väljakul prillidega, mitte kontaktläätsedega  joostes.
Veespordis tuleb kasutada spetsiaalseid ujumisprille, et vesi kontaktläätsesid paigalt ei nihutaks.
Sport

6. Ebamugavus

Vastupidi. Tänu kaasaegsetele tehnoloogiatele kontaktläätsede kandjad peale lühiajalist kohanemisaega ei tunne üldiselt, et midagi on silmas – kontaktläätsed on nii õhukesed ja kergesti silmapinnale kinnituvad. Erinevalt prillidest, mis mitte ainult ei ole nähtavad, aga tunnete neid ka oma ninal..
Kontaktläätsede mugavuse tagab nende õige valik – täpne kumerus, diameeter, tugevus, samuti hapniku läbilaskvus, eriti kui silmad kipuvad olema kuivad.

7. Terviseprobleemide tekkimine

On tõsi, et kontläätsed suurendavad mõningate silmahaiguste riski (kuivus, erinevad infektsioonid), kuna neil on silmadega tihe kontakt. Kuid järgides kõiki kontaktläätsede kandmise ja hooldamise reegleid, on seda võimalik vältida. Seega sõltub kõik ainult kandjast enda vastutustundest.

8. Välja kukkumine

Kunagi vana põlvkonna kõvad kontaktläätsed kukkusid silmast sportimisel või muul ajaveetmisel välja, kuid tänased kontaktläätsed püsivad tõesti silmas, seega võimalus väljakukkumiseks on oluliselt vähenenud.

9. Võivad silmas „ära kaduda“

See on absoluutselt võimatu juba silma ehituse tõttu. Silma konjunktiiv on ühendatud silmalauga, seega kaitseb ka silma võimalike võõrkehade silma taha sattumise eest. Valesti paigaldatud kontaktlääts kõige halvemal juhul võib nihkuda silmalau alla, aga mitte nii palju, et seda ei saa ise eemaldada.
Seega rohkem julgust ja vähem põhjendamatut hirmu – kontaktläätsed on suurepärane alternatiiv prillidele, hõlbustades paljude nägemishäiretega inimeste elu.

Leave a Reply