UV-kaitse

UV-kaitse – kuidas kaitsta silmi päikese eest?

Liialdame suve soojuse nautimisega? Kõrgenenud päikese aktiivsus kuumendab rohkem kui ühel üle pea ja põletab naha valusalt punaseks. Ja kas on võimalik põletada silmi? Selgub, et jah. See äärmiselt tundlik organ ei ole palju vastupidavam päikese kahjulikele kiirtele, mistõttu UV-kaitse on eriti vajalik. Mille peaks tähelepanu pöörama, et säilitada terved silmad mitte ainult soojal hooajal? 

Kuidas ähvardavad silmi UV-kiired?

Sama moodi, kui erinevad SPF-ga kreemid kaitsevad nahka päikesepõletuse eest ja müts  pead kuumutuse eest, vajab sarvkest kaitset. Pidev UV-kiirte mõju võib suurendada silmahaiguste (katarakt, silmalaugude nahavähk või võrkkesta melonomos) riski ja kahjustatud sarvkest võib muutuda pimedaksjäämise põhjuseks.

Millal me peame olema kõige ettevaatlikumad?

Paljud on teadlikud, et päikesekiired on kõige aktiivsemad suvel. Kuid on veel mitmed tegurid, mis määravad UV-kiirte mõju intensiivsust.

  • Laiuskraad – mida lähedamal ekvaatorile olete, seda tugevam on UV-kiirte toime. Selles piirkonnas on vähem osooni ja atmosfääri, mis filtreerib päikesekiired ja päike paistab otse pähe.
  • Kellaaeg – tugevaim on keskpäevane päike, mis sõltub ajajoonest. Niisiis, tuleb arvestada sellega, et päike on kõige kahjustavam alates kella10 kuni 16. Sellisel juhul tuleb kasutada kõige rohkem silmade UV-kaitset.
  • Osoonitase – palju paremini kui filter, mõjub osoon selles kohas, kus selle filter on kõige paksem. On piirkondi, kus osoonikiht on muutunud äärmiselt õhukeks (nt Austraalia). Enne reisi uurige kindlasti osooni kaarti, et saaksite teada, kas reisi sihtpunkt on üks sellistest piirkondadest.
  • KõrgustikKõrgustik – kui kavatsete puhata mägedes, pidage meeles, et sellistes piirkondades on atmosfääri kiht ka õhem, nii et UV-kiired on tugevamad. Iga saja meetri kohta merepinnast suureneb UV-kiirguse tase 10-12 %.
  • Peegeldus – need, kes veetavad aega mere või järve ääres, peaksid olema ettevaatlikumad vees või liivas. Selgub, et isegi lainevaht võib peegeldada 25 % UV-d ja kuiv liiv 15 %.
  • Ilm – pilvine ilma päiketa taevas kindlasti ei taga, et päike ei tungi pilvedest läbi ja võite olla UV-kiirte mõju osas rahulik. Kuigi UV-kiirguse tase on kõrgeim selge taevaga, võib umbes 80 % UV-kiirgusest tungida läbi pilvkatte.

Kuidas kaitsta oma silmi?

  • Enne, kui hakkate aktiivsed vabaõhuüritusi planeerima, kontrollige päeva UV-indeksit. See näitab igapäevast UV intensiivsuse skaalat 1 kuni 11 (1 on minimaalne kaitsevajadust ja 11 vastavalt kõrgeim).
  • Kandke sobivat laia äärega kübarat – selliste peakatete disain kaitseb silmi ja nägu päikesekiirte eest, mistahes nurga all.
  • Unustage päikeseprilleÄrge unustage päikeseprille – need ei pea olema eriti tumedad. Ennekõike peavad prillid blokeerima vähemalt 99 % nii UB-, kui UVB-kiirtest ja disain ning kuju peab katma küljelt langevaid kiiri.
  • Kandke UV kaitsega kontaktläätsesid – selline nägemise korrigeerimise vahend blokeerib samuti UV-kiirgust. Selge on see, et need ei asenda päikeseprille, kuid täiendavad neid suurepäraselt, kaitstes päikse kahjuliku mõju eest. Selliste kontaktläätsede näideteks on Acuvue Oasys with Hydraclear Plus, Acuvue Advance with Hydraclear, Avaira.

Leave a Reply