Lapse silmade värv

Lapse silmade värv: kas seda on võimalik ennustada?

Sõprade ja sugulaste koosviibimistel ei järea kunagi kasutamata võimalust naljatada teema, kuidas on võimalik, et kahe pruunisilmsel on sinisilmsed lapsed, veeretades kogu “süü” sellest mitte midagi aimavale naabrile? Nali naljaks, kuid inimese silmade värv on eriti huvitav omadus, mille määravad kindlaks teatud tegurid. Mis nalja siis loodus teeb ja miks mõnedel on sinised, teistel hallid ja kolmandatel pruunid silmad?

Miks on silmade värvid erinevad?

Silmade värvi määrab silma vikerkestas olev pigment, mille nimetatakse melaniiniks. Mida rohkem melaniini, seda tumedamad silmad. Sellist asja nagu sinine või roheline pigment ei ole olemas. Ereda silmavärvi määrab valguse hajumine stroomas (vikerkesta ülemine kiht) ja see efekt on samalaadne, et taevas tundub meile sinine. Paljud euroopa päritoluga lapsed sünnivad siniste silmadega, mis muutuvad lõpuks pruuniks, sest sünni ajal melaniini tootmist ei ole veel alustanud.

Kas on võimalik ennustada tulevaste laste silmade värvi?

Vastus: on ja ei ole. Võib kujutada ette, mis värvi silmad saavad lapsel olema, aga on võimatu seda täpselt teada. Isegi siis, kui mõlematel vanematel on sinised silmad, võib palavikuliselt kinni hoida  mõttest, et nende ühine laps sünnib täpselt sama värvi silmadega, kuid, arvestades geenide mitmekülgsust, jääb siiski võimalus, et helesiniste silmadega lapsevanematel sünnivad tumedasilmsed järglased.

On tõendeid, et on koguni 16 geeni, mis mõjutavad silmade värvi, millest kõige olulisemad on kaks: OCA2 ja HERC2. Juhul, kui kaks geeni alleeli on erinevad, on ainult üks nendest enam väljendatud ja seda nimetatakse domineerivaks ning seda, mis on vähem väljendatud, nimetatakse  retsessiivseks. Silmade värvi puhul on pruun värvi domineeriv rohelise värvi suhtes ja roheline värv on domineeriv sinise värvi suhtes, seega sinised silmad tekkivad siis, kui kõik neli alleelid on sinised.

Peneti ruut on üks viisidest ennustada lapse silmade värvi, sisestades teatud kastidesse vanemate silmade värvi. Pannes kokku erinevad alleelide kombinatsioonid, saab arvutada mõningate variantide võimalusi. Näiteks, kui mõlemad lapsevanemad on pruunsilmsed, kuid nad on sinise geeni kandjad, vastavalt selle mudeli kõigile võimalikele kombinatsioonidele, on kõige tõenäolisem, et lapsel tulevad pruunid silmad. Kuid on olemas üks neljast võimalusest, et lapse silmad on sinised.

Ebatavalised silmavärvid

Võib-olla, eales olete näinud punakad või violetsed silmad (ei, jutt ei ole värvilistest kontaktläätsedest õhtuseks peoks)? Või inimesi, kellel üks silm on pruun ja teine on sinine? Tõde on see, et punased, punakad või violetsed silmad on albiinodel – inimestel, kelle ei ole silmadel, nahal ja juustel värvi melaniini tootmise ning jaotamise häirete tõttu.

HeterochromiaHeterochromia on olukord, kus ühe silma vikerkesta värv erineb teise silma vikerkesta värvist. See on põhjustatud melaniini ebaühtlasest jaotumisest, mis tuleneb geneetikast või traumast.

Seega võib silmi põhjendatult pidada üheks inimese kõige väljendusrikkamaks kehaosaks ja nende värvus on sageli iga isiksuse jagamisjoone osa. Kuigi silmade värvi ei ole võimalik muuta igaveseks ajaks, saate alati proovida uut silmade imagot värviliste kontaktläätsede abil. Nüüd on nende valik väga rikkalik!

Leave a Reply