Pidev peavalu

Tugev peavalu piinab? On aeg kontrollida nägemist!

Kui peavalu oli kunagi haruldane külaline ja hiljutisel ajal külastab teid sagedamini ning tundub, et teadmata põhjusel, võibolla on probleem … silmades? Samuti võivad just meie nägemusorgani häired põhjustada korduvat peavalu. See ongi põhjus, miks on nii oluline vähemalt üks kord aastas (eriti nõrgema nägemine korral) külastada silmaarst põhjalikuks silmade kontrollimiseks. Nii et millega võib meid mõnikord lihtne peavalu ohustada?

Silmade pinge on refraktsioonihäirete tulemus

Pidev peavalu
Pidev peavalu

Silmad kipuvad pingutama siis, kui väikesed silmalihased on sunnitud tegema rohkem tööd kui tavaliselt. Silmad väsivad, valutavad, pilt muutub ähmasemaks ja pea hakkab valutama. Silma pinge on sageli tingitud refraktsiooni häiretest, nagu:

  • Astigmatism – esineb ebaregulaarse sarvkesta kuju puhul. Selleks et ähmaseid objekte paremini näha, kipuvad astigmaatikud kissitama, mis toob kaasa silmade püsiva koormuse ning sellest tuleneva peavalu.
  • Hüperoopia – nimetatakse ka kaugenägelikkuseks. Seda iseloomustab kujutise fokuseerimine mitte võrkkestas, vaid selle piiridest väljas, mistõttu läheduses olevad objektid näivad ähmased. Samuti soodustab see silmade koormust ja peavalu.
  • Presbüoopia – paremini tuntud kui ealine kaugnägelikkus. Vanusega kõvastub lääts ja muutub vähem paindlikuks, mistõttu on raskem nähtavale pildile keskenduda.
Regulaarsed silmaarsti külastused
Regulaarsed silmaarsti külastused

Ainus väljapääs, mis ei luba silmadele väsida, on asjakohane nägemise korrigeerimine. Nüüd võib nägemist korrigeerida mitte ainult prillide, vaid ka kontaktläätsede abil (isegi eespool loetletud refraktsiooni defektide korral). Ainult on oluline meeles pidada, et hoolimata sellest, et kuigi te juba kasutate nägemise korrigeerimise vahendeid, võib nägemine ikka halveneda, mistõttu tuleb perioodiliselt seda kontrollida ning vastavalt korrigeerimisvahendit muuta.

Niisiis, kui peavalu on tingitud nõrgast nägemisest, on lahendus lihtne – tuleb lihtsalt külastada oma silmaarsti.

Peavalu võib olla ka raskemate haiguste märk

Kahjuks, on olemas ka märksa tõsisemaid silmahaigusi, mis esinevad korduvate peavaludega:

  • Glaukoom – see silmahaigus areneb suurenenud silma siserõhu tõttu. See on eriti salakaval, esialgu vaevu märgatav haigus, mis võib isegi põhjustada nägemise kaotuse juhul, kui esineb nägemusnärvi ja võrkkesta rakude rikkumine. Kuigi enamik glaukoomihaigetest on üle 40 aasta vanused, ei ole isegi siiski lapsed selle eest kaitstud.
  • Katarakt – koos vanusega arenev haigus. Haigus esineb siis, kui silmakest kaotab läbipaistvuse, kui selles moodustunud setted muudavad nägemise halvemaks.

Need kaks eriti tõsist ja nägemise kaotust ähvardavad haigust avalduvad just peavalu kaudu. Seetõttu on oluline uurida ja välja selgitada, kas esinevad peavalud ei tulene just glaukoomist või kataraktist.

Niisiis, kuigi tavaliselt ei kahtlustata, et peavalu võib olla kuidagi seotud halveneva nägemusega ja me loeme sellele väsimuse ja stressi tagajärjeks, on väga oluline hoolitseda oma silmade tervise eest ning külastada regulaarselt silmaarsti kabinetti.

Leave a Reply