Kuiva silma sündroom

Kuiva silma sündroom – kõrb silmades

Hirmuga ootan suvist kuumust või talvist pakast, kui õhukonditsioneeri  või kütteseadme poolt  rikutud õhk saab silmadele  tõeliseks väljakutseks. Paljud on kokku puutunud silmade kuivamise tundega, kuid on inimesi, kes selle all pidevalt kannatavad. Neil esimeb niinimetatud kuiva silma sündroom (KSS). Millised on sümptomi, põhjused ja milline ravi neile vajalik?

Mis on kuiva silma sündroom?

PisaradPisarad on meile vajalikud selleks, et kaitsta silmi ja hoida neid tervetena, eemaldamaks silmast keskkonnast langevat tolmu ja võõrkehi ning niisutamaks silma pinda. (Pisaratega emotsioonide väljendamise võimalusest, me seekord ei räägi. 🙂 ) Pisaranäärmete tootmistegevuse tõrkest või pisarakile komponentide tasakaalu häirest kujuneb pisarate ja silmapinna haigus – kuiva silma sündroom.

Enamasti see ei tähenda, et KSS silmad ei ole võimelised tootma pisaraid. Isegi vastupidi – mõned inimesed kogevad pisarate ülejääki, mis koguni  soodustab silmade kuivust ja sügelust.

Millised on KSS sümptomid?

KSS tekkest annab enamasti märku ebamugavustunde teke silmades.  Need on:

 • Punetus;
 • Valu pilgutamisel;
 • Eritise ilmumine;
 • Kuivuse tunne;
 • Sügelemine;
 • Rasked laud (hommikul on silmi avada eriti raske);
 • Nägemishäired;
 • Kissitamine, põhjustatud eredast valgusest,

Mis põhjused soodustavad KSS teket?

Farmaatsiaavada Tegurid, mis mõjutavad KSS teket, võime jagada nelja põhilisse kategooriasse:

 • Vanus:Mida rohkem aastaid, seda tõenäolisem, et halveneb pisarate tootlikusse kvaliteet;
 • Sugu: naistel ilmneb KSS enamasti peale menopausi või rasedust imetamise ajal;
 • Ravimid: teatud rohud, näit. kontraseptikud; histamiinsed preparaadid, külmetus vastased ravimid või südametilgad võivad vähendada pisarate tootmist.
 • Keskkond: suits, tuul, tolm, kütte või konditsioneeri poolt mõjutatud õhk kuivatab samuti silmi.

On teada rohkem põhjuseid mis tekitavad kuiva silma sündroomi. Näit: silmad kuivavad tasakaalustamata toitumise tõttu, kui on vitamiini A, B2, B12 puudus. Määravaks võivad saada ka geneetilised muutused, kui ei tekki pisarad või toimi nende toomise eest vastutavad näärmed.

Naistel võib KSS tekke põhjuseteks olla ka kosmeetiliste vahendite (tušš, pliiats, lauvärv) kasutamine, kuid täpsemalt – nende mitte eriti hoolas eemaldamine enne magama minekut. Selleks ei peaks mitte ainult kasutama spetsiaalseid puhastusvahendeid  ja vatist padjakesi vaid ka kõrvapulki.

Kuidas diagnoosida ja ravida KSS?

ProovKahtlustades, et ilmned KSS; on vaja pöörduda silmaarsti poole. Täpse diagnoosi panemiseks võib olla vajalik teha pisarate test, milleks võetakse pisara proov.

KSS diagnoosi saamisel, rakendatakse kuivade silmade raviks esmalt  niisutavaid silma tilku (kunstpisarad). Need suurendavad pisarate hulka, tekitavad puuduvad komponendid pisara kilele, mistõttu ebamugav tunne silmades väheneb.

Üks uusimaid KSS ravi mooduseid – osmoprotektsioon. Selle protseduuri käigus taastatakse osmoosne rõhk mõlema sarvkesta epiteeli rakumembraani poolel. Osmoprotektsioon aitab hoida füsioloogilist veesisaldust rakus – mitte vaid silma pinnal, vaid palju sügavamal sarvkestas.

Ravimata kuiva silma sündroom võib põhjustada sarvkesta läbipaistmatust ja kujutab ohtu nägemisele

Leave a Reply