Kell 6.hommikul. Lööd kindlakäeliselt hommikuvaikust lõhkuva äratuse kinni. Ronid vaevaliselt voodist välja ja liigud zombina vannitoa suunas. Esimesed külma vee tilgad langevad veel magavale kehale, kuid järkjärgult aratavad need teadvuse ja teed silmad lahti. Kiirustades pandes silma kontaktläätsed, pesed hambad, hüppad esimestesse ettesattuvatesse pükstesse, viskad selga eilse pluusi, valad tassi auravat kohvi, neelad paar lonksu ja kiirustad uksest välja, kus võtab sind avasüli vastu uus päev. Stopp, stopp, stopp… Kas oled kindel, et oled selleks korralikult ettevalmistunud?
Tõenäoliselt kontaktläätsede paigaldamise hetk ei tundu teistest hommikutegevuse hetkedest tähtsam. Paljud pidevad kontaktläätsede kasutajatest tahavad seda rutiini lihtsustada ja unustavad asjaolu, et kontaktläätsed on ka meditsiiniline vahend ning unustavad läätsehooldusreeglid ja leiutavad omad. Onad reeglid kahjuks pahatihti ohustavad silmade tervist. Mis tehakse valesti, et üha enam tuleb tegeleda silmade punetusega, kuivustundega, kihelusega või korduva silmapõletikuga?
Te ei pesa alati käsi
Kätepesu enne kontaktläätsede paigaldamist ja eemaldamist on tõenäoliselt kõige olulisem samm ohutu ja tervisliku kontaktläätsede kasutamise. Lõppude lõpuks sellega tagate, et sõrmedelt, millega puudutate päeva jooksul mitte just steriilseid asju (ukselingid, liftinupud, arvuti klaviatuur, trepikäsipuud jne) ei satu erinevaid haigusi tekitavad mikroorganismid ja bakterid läätsedele ja silma. Seega ärge unustage pesta käsi hoolikalt seebiga (õlivaba) ja kuivatada ebemevaba rätikuga.
Te ei vaheta läätsevedelikku
Te lihtsalt lisate mõned tilgad uut läätsevedelikku ja arvate, et olete valmis läätsed topsi paigutama. Aga peame teid kurvastama, vaevalt need mõned tilgad muudavad vedeliku uueks. Lahus, milles läätsed on juba olnud, ei ole sobiv taaskasutamiseks, kuna selle puhastavad omadused on juba ärakulutatud. Seega on läätsede sellises vedelikus leotamine lihtsalt ebaefektiivne. Ükskõik kui väga te ka soovite vedelikku säästa.
Te unustate läätsede puhastamise etapi
Võtate läätsed ära ja panete need kohe topsi, lootuses, et universaalne puhastuvedelik teeb ise kogu puhastustöö ja hommikul on kontaktläätsed nagu uued. Kahjuks ei ole tõhus läätsepuhastus sellega ei piirdu. Läätsede nõuetekohaselt puhastamiseks tuleb need panna vedelikku ja hõõrduda neid sõrmedega vähemalt viis sekundit. Sel viisil eemaldate kiiremini läätsede pinnale tugevalt kinnitunud saastuse.
Te kasutate kontaktläätsesid pikemalt, kui soovitatud
Harjumus kanda ühepäevaseid läätsesid terve nädal, kahenaädalasid läätsesid terve kuu ja kuuajaseid läätsesid pool aastat ei ole kindlasti teie silmadele parim. Läätsede pinnale kogunenud valgusete ja mustus mitte ainult ei häiri nägemist ja tekita ebamugavustunnet, aga võib põhjustada ka silmapõletikku.
Te pesete läätsetopsi lihtsalt veega
See on üks halvemaid asju, mida võib teha. Nagu vesi ei sobi läätsede puhastamiseks, ei sobi see ka topsi loputamiseks. Kõike seda peab tegema vaid spetsiaalse kontaktläätse lahusega, mis sisaldab mikroobe ja bakterid neutraliseerivaid aineid. Seega peale topsist vana vedeliku väljavalamist loputage see värske lahusega ja kuivatage paberrätiga. Ainult selliselt on see valmis läätsede ohutuks hoidmiseks.
Te puhastate väljakukkunud läätse suus
Vahel juhtub nii, et lääts kukub silmast väljaspool kodu välja. Loomulikul te ei kanna te vedelikku kaasas. Ega ka prille. Valikuid, mida teha, on vähe. Kuid üks hullemaid ideesid on niisutada läätse enne kinnitamist suus. Selline läätsehooldus teavitab edastab halbu uudiseid: iga süljetilk sisaldab 60 000 süljebakterit, seega “desinfitseeritud” ja “niisutatud” lääts tekitab rohkem kahju kui kasu.
Te magate selleks mitte ettenähtud läätsedega
Raske päev või kuni hommikuni veninud pidu on võtnud kogu jõu, mis on vajalik läätsede eemaldamiseks ning te ei jaksa seda teha? Silmad ei ole selle eest teile tänulikud. Muidugi saab kontaktläätsedega magada, kui need on selliseks kasutamiseks mõeldud. Ühepäevasid või ainult päevaseks kasutamiseks mõeldud läätsesid ei soovitata öösel kasutada – need ei lase piisavalt õhku läbi, et tagada silmade hingamine magamisel.
Seega mitut pattu teed sina? Võib olla on juba aeg hoolitsede paremini läätsede ja samas ka silmade tervise eest?