Kontaktläätsed, mis on paljudele muutunud hädavajalikuks alternatiiviks prillidele, aitavad täna korrigeerida nägemishäired nagu lühinägelikkus, kaugenägelikkus, astigmatism, kaugelenägevus (vanusega seotud kaugenägelikkus). Värviliste kontaktläätsetega on võimalik asendada ka loomuliku silmavärvi, seda rõhutada või tumendada. Nii et põhimõtteliselt teostavad nüüd kontaktläätsed korrigeerimise ja esteetilist funktsiooni. Ikka, kiire tehnoloogia arenemisega on tõenäoline, et väga varsti kasutatakse kontaktläätsesid täiesti erinevatel põhjustel. Mida lubavad teadlased kontaktläätsede kandjatele (ja mitte ainult) tulevikuks?
Uuringud kodust lahkumata
On väga tõenäoline, et varsti saab kontaktläätsede abil jälgida tervislikku seisundit. See eriti hõlbustaks probleemide varases staadiumis määratlemist teostades perioodiliselt kontrolli ja jälgides näitusid. Näiteks silmasiserõhu mõõtmist, mis on oluline glaukoomi all kannatavatele inimestele, võiks teostada sagedamini kui paar korda aastas.
Samuti oodatakse, et kontaktläätsed aitavad vältida ka sageli ebameeldivaid kehalist sekkumisi, nt vere võtmist sõrmeotsast, kontrollides vere glükoositaset diabeetikutel. Kõike seda määravad spetsiaalsed kontaktläätsedes asuvad kiibid, andurid ja juusõhuke antenn, mis edastab andmed. Sellise uuringu jaoks piisab vaid meie pisaratest.
Silmadega pildistamine
“Oh, kui sa vaid näeksid seda, mida ma näen”, on fraas mis muutub kiiresti reaalsuseks. Kontaktläätsed, mis on seotud mobiiltelefoniga, võimaldavad fikseerida nähtavaid objekte sellise nurga all, nagu meie neid näeme ja suunata saadud pildid ning videod oma nutitelefoni. Kuidas see toimib? Teadlikult pikema aja jooksul silmi pilgutades lülitub sisse pildistamise või video režiim. Nii et toredaid puhkuse või pargis sörkimise pilte saab “püüda” ka siis, kui teil ei ole mobiiltelefoni kaasas.
Mugavam infootsing
Võibolla “Google” on kõigevõimas, kuid uue põlvkonna kontaktläätsed ka ei anna informatiivsuse poolest alla. Vaadates teisel pool tänavat asuva restorani või kohviku poole ilmub koheselt teie silmade ees toitlusasutuse menüü, mis võimaldab lihtsamalt teha otsuse, kas peatuda seal söömiseks või mitte.
Lihtsam on ka reisida. Sellised integreeritud kontaktläätsed võimaldavad koheselt vaadata üle kaart ja kergesti leida õige koht lihtsalt silme ette ilmunud valitud marsruudi markerite järgi ja liikudes selles suunas.
Nii et me lihtsalt saame vabastada oma käed paljudest asjadest ja liikuda palju vabamalt.
Muidugi, see on ainult osa võimalustest, mida tulevikus uued tehnoloogiad avavad ja võimalusest kontaktläätsi kasutada mitte ainult nende peamisel otstarbel – nägemise korrigeerimiseks – vaid ka palju laiemalt. Kiire teaduse arenguga maailmas saame oodata nende veel laiemat kasutamise valikut.