Ärganud loodus, pikemad päevad, rohkem ja rohkem päikest. Kevad. Kahjuks ei võta kõik seda vastu rõõmuga. Hoopis vastupidi – pisaratega. Ei, mitte kurbusest. Selle põhjuseks on hooajaline silmade allergia. See esineb tavaliselt siis, kui ilm muutub soojemaks ja esimesed taimede pungad avanevad. Kuidas toimida selle nuhtlusega, mis segab nautimast seda imeilusat aastaaega?
Mis on silmade allergia?
Allergiat peetakse tugevaks inimkeha immuunsüsteemi poolt põhjustatud reaktsiooniks, mis avaldub keskkonnast organismi sattunud kahjutute ainete vastu. Nimelt, allergeeni sattumisel silma tekib põletik ehk konjunktiviit (silmasidekesta põletik). Samuti, võivad osakesed sattuda ka ninna, kus tekib põletik, põhjustades vaevuseid.
Mis tekitab selle?
Hooajaline silmade allergia tekib tavaliselt erinevate taimede õitsemise ajal. Kuid kevadise konjuktiviidi võib põhjustada ka:
- suurenenud päikesekiirte intensiivsus;
- osoonikihi muudatused;
- õhusaaste, gaasi, tolmu ja suitsu suurenenud kogus keskkonnas;
- või isegi endokriinsüsteemi häired.
Üheks peamiseks allergeeniks, mis põhjustab silmapõletikku, peetakse taime õietolmu:
- puud (lepp, sarapuu, kask, tamm);
- umbrohi (hanemalts, koirohi, orashein);
- rohi (kerahein, rukis, raihein, timut, aruhein).
Kuidas väljendub?
Kuigi enamik silmade allergia sümptomidest on iseloomulikud ka muude haiguste puhul, siis võib nende hooajaline esinemissagedus väljenduda nii, et nad esinevad just allergia tõttu. Kuid selle diagnoosi peab kinnitama arst. Vastasel juhul, sarnaselt nagu teiste haiguste ravimata jätmisel, võib allergia põhjustada komplikatsioone.
Hooajalist silmade allergiat iseloomustavad ebameeldivad aistingud, nagu:
- pisaratevool;
- punetus;
- sügelus;
- silmalaugude turse.
Kuidas diagnoosida?
Allergiat diagnoositakse allergiatestidega – otsitakse allergeeni, mis võib esile kutsuda sellise organismi reaktsiooni. Seda tehakse nahapunkteerimisega –käsivarre sisepinnale tilgutakse allergeene. Lisainformatsiooni saamiseks tehakse ka vereanalüüs, mis võimaldab määrata konkreetsed igE antikehad. Kui selgub allergia põhjus, määratakse patsiendile kõige sobivaim ravi.
Kuidas kontrollida ja ravida?
Kevadist silmaallergiat on üsna raske vältida, sest vaevalt keegi on valmis sellise toreda aja kodus veetma. Kuid allergia võib normaalset elurühtmi segada:
- Esiteks, tuleks hoiduda allergeenidest, mis põhjustavad ebamugavust. Sellisel juhul on soovitatav vähemalt mitte oma koduõues kasvatada taimekultuure, mille õietolm tekitab teile allergiat.
- Silmaallergia sümptomide puhul, eriti sügeluse, ei tohi hõõruda silmi, sest see ei hõlbusta olukorda (isegi kui tunnete end mõne minuti paremini), vastupidi, see tugevdab põletiku protsessi.
- Allergia alguses on oluline külastada kahte arsti: silmaarst, kes määrab, milline ravi ja millised ravimid on vajalikud, ja allergoloog. Viimane aitab välja selgitada, millised allergeenid tekitavad silmapõletikku.
- Sügelust, punetust, turset ja pisaratevoolu leevendavad silmatilgad. Parimad on ilma säilitusaineteta. Nad ei ärrita silmi ja seetõttu saab neid tilgutada isegi kontaktläätsede peale.
- Päikesepaistelistel päevadel on soovitatav kanda päikeseprille, et juba ärritunud silmad puutuksid vähem kokku ereda valgusega.
Nii, jääb üle soovida, et kiiresti saabuv kevad oleks kerge meie silmadele! 🙂