Kõik me oleme juba kuulnud Google nutiprillidest, mis võimaldavad pildistada, filmida, lehitseda internetti või kasutada neid tavalise GPS navigaatori asemel. Kuid kas olete kunagi mõelnud tehnoloogiliselt täiustatud nutiläätsedest, mis võivad filmida, pildistada või sooritada muid, meile tähtsaid funktsioone? Sellised läätsed on juba reaalsus. Esitleme kõige huvitavamaid tehnoloogiliselt täiustatud silmaläätsi.
1. „Sony“ integreeritud kaameraga nutiläätsed.
Need läätsed võivad salvestada ja näidata pilti otse silmades vaid silma pilgutades ning eraldades inimese teadliku silmapilgutuse tavalisest (tavaline silmapilgutus kestab 0,2-0,4 sekundit, aga teadlik pilgutus kauem kui pool sekundit). Pilgutades silma kauem kui pool sekundit, alustavad läätsed automaatset pildisalvestust ja annavad kogu filmitud materjali üle välisesse salvestajasse, näiteks nutitelefoni. Suurepärane avastus, mis võimaldab teistel kõike näha läbi Teie silmade.
2. Kontaktläätsed sisseehitatud „teleskoobiga“.
Need läätsed on Pentagoni eriprojekt, mis on avalikkusele vabalt ligipääsetav, aga nende eripära – teleskoopilise bioonilise nägemise võimalus. Neid võib kasutada iga päev, aga silmapilgutusega lülitada tavaline nägemine ümber teleskoopiliseks. Nende läätsede konstruktsioon toimib kui peegelteleskoop. Kui teleskoobi all paiknev peegel suurendab kujutist pöördkujutist kasutades ja edastab selle silmaterale läbi peegli keskel oleva ava. Kujutist suurendatakse 2,8 korda. Suurendamise režiimi võite lülitada sisse parema silma pilgutamisega, aga taastada tavalise kujutise – vasaku silma abil. Silmade tavalisele pilgutamisele, nagu ka „Sony“ läätsed – need ei reageeri. Kuna silmamuna vajab hapnikku, on läätses kanalid õhuringluse jaoks. Läätsed sobivad suurepäraselt vaegnägijatele ja vanemas eas inimestele.
3. Grafeeniga kontaktläätsed võimaldavad kergesti näha ka pimedas.
Paljud teavad, et eksisteerivad tavalised öise nägemise seadmed, kuid need on suured ja ebamugavad. Aga kuidas oleks, kui öise nägemise tehnoloogia võiks sobitada kontaktläätsedega? Seda proovisid teha ameerika teadlased. Pärast paljusid eksperimente ja uurimistöid on katsetatud läätsede prototüüpe, mis aitavad lisaseadmeteta öösel paremini näha mitte ainult spetsialistidel vaid ka laial üldsusel. Teadlased arvavad, et infrapunakiiri fikseerida võivaid grafeenist läätsi võidakse kasutada mitte ainult öise nägemise seadmete loomiseks. Tehnoloogia võiks aidata ka arstidel patsiendi vereringet jälgida ja seda ilma mingite eelnevate uuringuteta. Need ei ole röntgenikiired, kuid avastus on sellele päris lähedal.
4. Google nutiläätsed – parendavad suhkruhaigust põdevate patsientide elukvaliteeti.
Google – tehnoloogiate ja innovatsioonide sepikoda. Lasknud mõned aastad tagasi välja nutiprillid ei seisa arendustegevus kohapeal ja juba 2019-ndal lubab kompanii lasta välja ka Google nutiläätsed, Need läätsed saavad olema tõesti erilised. Kompanii püüab luua läätsed, mis võivad mõõta glükoosi taset kandja silmapisarates. See avastus võimaldab diabeetikutel jätta ära pidevad veretestid ja sõrmede torkimise, mida nad olid sunnitud iga päev sooritama vere glükoositaset mõõtes.
LÕPETUSEKS
Kontaktläätsed muutuvad mitte ainult nägemise korrigeerimise vahendiks vaid ka teiste meie probleemide lahenduseks, teadlaste uute tehnoloogiate ja innovatsioonide objektiks. Näib, et seda nägemise korrigeerimise vahendit täiustatakse ka edaspidi ja juba lähitulevikus ootavad meid veel huvitavamad leiutised. Aga Teie? Las julgeksite proovida kas või ühte meie kirjeldatud modernsete lontaktläätsede variantidest?