Kõik kontaktläätsede kandjad teavad, et magamine nendega võib kahjustada silmi, kuid mitte kõik teavad miks ja seetõttu ei mõista kõik riski. Samuti pole enamusele selge, kas see on vaid teoreetiliselt kahjulik või on hirmul reaalne alus. Artiklis lahkame protsesse kontaktläätsedega magamise ajal ja millist kahju see võib tekitada.
Mis toimub magades?
Kontaktläätsedega magamine mõjutab hapniku juurdepääsu sarvkestale. Sarvkest – see on umbes pangakaardi paksusega silmamuna kate. Selles puuduvad veresooned ja hapnikku saab vaid õhust. Kontaktläätsed vähendavad hapniku juurdepääsu sarvkestale. Veel enam väheneb see kui kontaktläätsedega magades silmalaud katavad silmi.
Samuti on tähtis, et hoolimata meie ettevaatusest satub kontaktläätsedele mustust. Ka nende hoolikaimal hooldamisel koguneb nendele valkude ja mikroobide lade. Silmade sulgemisel tekib soojuse ja niiskuse tõttu mikroobide paljunemiseks soodne keskkond.
Ilma hapnikuta hakkab sarvkest tursuma ja paisub piisavalt, et läätse pinnal olevad mikroobid pääseksid sarvkesta rakkudeni. Sarvkestale kinnitunud parasiteerivad mikroobid hakkavad toituma silmarakkudest, aga nakkuse ja põletiku tõenäosus suureneb seitse korda.
Võibolla viieteist minutine uinak ei põhjusta suurt kahju?
Võrreldes kaheksa tunnise unega, ei näi viisteist minutit olevat palju, kuid spetsialistid hoiatavad, et see on siiski kui vene ruleti mängimine – mida pikem uinak, seda suurem risk.
Pikendatud kandmisajaga läätsed võiva jätta mulje, et selliste läätsedega võib ka magada, kuid spetsialistid hoiatavad – magamine pikendatud kasutuseaga läätsedega võib saada samuti mitmesuguste sarvkesta nakkuste ja põletike põhjuseks ka lühikest aega tukkudes.
Kuidas teada, et miski on halvasti.
Probleem algab sarnaselt – tekib „miski on valesti“ tunne.
Tekib valu, kipitus, silmade punetus, tundlikus valgusele. Kontaktläätsede äravõtmisel peaks ebamugavustunne tugevasti vähenema. Kui probleem ei kao, peab pöörduma võimalikult kiiresti silmahooldusspetsialisti poole.
Lõpetuseks!
30 sekundit kontaktläätsede ära võtmiseks on väga väike ajavahemik, võrreldes sellega, mis kulub nakkuse ravimisele, aga lisaks veel pimedaks jäämise oht. Kuid tuleb ette ööbimist võõrsil, pikad reisid. Sel juhul puudub kontaktläätsede silmast võtmise võimalus. Sel juhul soovitame kohe pärast ärkamist niisutada silmi silmatilkadega. Silmi ei tohi hõõruda, sest kuivad, sarvkestaga nakkunud kontaktläätse servad võivad seda kriimustada ja tekitada pikaajalisi probleeme.
Vaadake oma silmad ja kontaktläätsed üle, aga kahtluse korral pöörduge lähima oftalmoloogi poole.