Viimasel aastakümnel on inimesed hakanud rohkem töötama arvutiga ning harjunud pidevalt nutitelefoni vaatama. Kuigi need elektroonikaseadmed kergendavad elu on paljud hakanud kaebama silmade kipituse ja kuivuse üle. Seetõttu pakkusid eksperdid uue termini – arvuti vaatamise sündroom. Millised on selle sündroomi tunnused ja kuidas neid vältida? Lugege edasi.
Põhjused ja sümptomid
Pidev arvuti, nutitelefoni või tahvelarvuti ekraani vaatamine on peamine põhjus, mis põhjustab silmade ebamugavustunnet. Muud põhjused, mis tugevdavad seda sündroomi on:
-
Ebaõige istumisasend arvuti eest;
-
Ebaõige kaugus silmade ja ekraani vahel;
-
Halb valgustus;
-
Varasemalt kindlaksmääratud silmade häired, nt lühinägelikkus.
Need põhjused tekitavad enamasti selliseid sümptomeid:
-
Silmade kipitus;
-
Silmade kuivus;
-
Silmade punetus;
-
Silma- ja peavalu;
-
Halvenenud nägemine;
-
Kaela ja õlapiirkonna valud.
Väidetakse, et neid sümptomeid kogevad umbes 50-90 protsenti kõikidest arvutikasutajatest. Lisaks sellele võivad need sümptomid pikema aja jooksul teravneda ja tugevneda ning põhjustada suurenenud füüsilist väsimust, vähenenud tööviljakust ning sagedasemaid vigu.
Kuidas vältida?
Tehke silmadele puhkepause
Silmadele sobib suurepäraselt 20–6–20 harjutus. Kuidas seda teha? Iga 20 minuti järel pöörake silmad arvutiekraanilt ja vaadake umbes 20 sekundit vähemalt 6 meetri kaugusel paiknevat objekti. Nii puhkavad Teie silmad pidevast pingest.
Pilgutage ja niisutage silmi
Arvutiga töötades pilgutavad inimesed kolmandiku võrra vähem silmi, aga see põhjustab silmade kuivust. Seetõttu püüdke silmi pilgutada sagedamini või sulgeda silmad mõneks sekundiks. See niisutab silmi ja hoiab need puhtad. Kui kuivustunne ei möödu, pidage nõu oma arstiga kunstpisarate kasutamise asjus.
Istuge õigesti
Õige istumisviis arvuti ees võib vähendada nii silmade kui õlgade pingust. Üldreegli kohaselt peaks monitori ülaserv paiknema umbes kulmude kõrgusel, aga vaatenurk olema 15-20 kraadi. Kogu informatsioon õige istumisviisi kohta on esitatud alloleval pildil.
Võimelge
Veel üks suurepärane viis õlgade ja kaelavalu vähendamiseks on harjutused. Iga tunni järel sooritage 5-10 peapööret ühele ja teisele poole. Sarnased harjutused on ette nähtud ka õlapiirkonnale – tehke mõned õlaringid edasi ja tagasi.
Tööde rohkuse all unustame mõnikord hoolitseda oma silmade ja üldtervise eest. Seetõttu tahaksime meelde tuletada – kaitske ja hinnake oma silmi. Muutke vähehaaval oma eluviisi, et vältida silmade pinget ning teisi häireid. Hoolitsege enda eest!