Milline on kõige haruldasem silmade värv? Esmapilgul lihtne küsimus on tegelikult üsna keeruline. Kuna üks silmade värv võib olla harv ühes maailma paigas, aga teine teises paigas. Kuid teadlased kinnitavad, et kõige haruldasemad silmade värvid on neile teada.
Liider on roheline
Kuigi konkreetseid tõendusi ei ole, kinnitavad teaduslikud allikad, et rohesilmseid on maailmas vaid 2 protsendi ringis. Kuigi protsentides on selline arv lausa naeruväärne, teeb see arvutades kokku 146 miljonit elanikku või teisiti väljendades, rohkem kui Mehhiko või Jaapani elanikkond. Maailma teatud piirkondades on rohesilmsed täiesti normaalne nähtus, aga paiguti ei ole neid üldse. Just seetõttu on nende protsent üsna väike.
Samuti on sagedane viga – rohesilmseid ajada segi pruunikate silmade omanikega. Kõige paremini võib erinevust märgata päevavalguses, võrreldes sellist silmade värvi rohesilmsega Erinevus peaks olema ilmne.
Roheline silmavärv on kõige populaarsem Põhja- ja Kesk-Euroopas, kuigi rohesilmseid võib esineda ka Lõuna-Euroopas, samuti Lääne Aasias. Kuigi enamuse maailma riikide elanikkonna silmad on pruunid, domineerivad mõne riigi elanikkonna hulgas rohe- ja sinisilmsed.
Ühed sellistest riikidest on Šoti- ja Iirimaa, kus isegi 86 protsendil elanikest on sinised või rohelised silmad. Islandil on see protsent veel suurem, eriti naiste hulgas – siin on neid 89 protsenti. Räägitakse, et rohelisi silmi esineb rohkem naistel kui meestel. Kõige ootamatum on see, et rohelisi silmi võib omada mistahes rassist inimene, mistahes maailma paigas.
Lillad silmad
Harulduse poolest teisel kohal on lilla silmavärv. Ütleksite, et kas lillasid silmi on üldse olemas. Kuid just selliste silmade poolest oli tuntud Elizabeth Taylor Väidetakse, et tema silmad olid nii eresinist värvi, et teatud valgustuse korral muutusid päris lillaks. Vähe sellest, kuulsus omab lisaks imelikku geneetilist mutatsiooni – kohekordset ripsmejoont.
Lillade silmade omanikud paistavad silma ka albinismiga. Nende nahk on sageli väga valge, sest neil tuleb puudu pigmendist, aga silmad on lillad (ereda valguse korral muutuvad punaseks).
Eestis elades ei tuleks ilmselt sellist mõtet, et kõige haruldasem silmade värv on roheline Kuid see võimaldab ehk tunda end veidi erilistena, sest rohesilmsetest ei ole meil puudust. Tundkem rõõmu oma erakordsusest, mida teistes maailma paikades võidakse nimetada eksootikaks.